Skip to content Skip to navigation

Stanford Blockchain Conference 2019

SBC logo

January 30th - February 1st 2019, Arrillaga Alumni Center, Stanford University

This conference will explore the use of formal methods, empirical analysis, and risk modeling to better understand security and systemic risk in blockchain protocols. We aim to foster multidisciplinary collaboration among practitioners and researchers in blockchain protocols, distributed systems, cryptography, computer security, and risk management. The talks and papers from the previous event in this conference series (formerly known as BPASE) are available here: 20172018.

Conference Dates: January 30 - February 1, 2019. There will be an evening reception on the first day of the conference, January 30th, after the day's program of talks concludes (5pm - 7pm), at Arrillaga Alumni Center. 

Venue:  McCaw Hall, Arrillaga Alumni Center (326 Galvez St), Stanford University. Map

Accommodations: Some hotels close to Stanford are the Sheraton Palo Alto, the Stanford Terrace Inn, and others listed at Stanford's lodging guide

REGISTER HERE (free)

Program

Wednesday, Jan. 30, 2019
9:00am
Welcome remarks
Dan Boneh
Session 1:   Blockchain privacy

session chair: Dan Boneh

9:10am
Building Mimblewimble/Grin, an implementation for privacy and scalability
Quentin Le Sceller (Grin Dev Team), Ignotus Peverell (Grin Dev Team), Yeastplume (Grin Dev Team), Antioch Peverell (Grin Dev Team), HashMap (Grin Dev Team), John Tromp (Grin Dev Team), Daniel Lehnberg (Grin Dev Team)
Speaker: Quentin Le Sceller
9:40am
Building, and building on, Bulletproofs
Henry de Valence (Interstellar), Cathie Yun (Interstellar)
10:10am
Quisquis: A New Design for Anonymous Cryptocurrencies

[pdf]  

Prastudy Fauzi (Aarhus University), Sarah Meiklejohn (University College London), Rebekah Mercer (Aarhus University), Claudio Orlandi (Aarhus University)
Speaker: Prastudy Fauzi
10:40am
Break
Session 2:   Scalability proposals

session chair: Elaine Shi

11:10am
Plasma Cash: Towards more efficient Plasma constructions
Georgios Konstantopoulos (Loom Network / Independent)
11:40am
Scaling existing blockchains with bloXroute
Uri Klarman (bloXroute)
12:10pm
Lunch
Session 3:   Succinct arguments

session chair: Shashank Agrawal

1:40pm
The STARK truth about DEXes
Eli Ben-Sasson (Starkware)
2:10pm
Aurora: Transparent Succinct Arguments for R1CS
Eli Ben-Sasson (Starkware), Alessandro Chiesa (Berkeley), Michael Riabzev (Starkware), Nicholas Spooner (Berkeley), Madars Virza (MIT Media Lab), Nicholas Ward (Berkeley)
Speaker: Alessandro Chiesa
2:40pm
Accumulators for blockchains
Dan Boneh (Stanford), Benedikt Bünz (Stanford), Ben Fisch (Stanford)
Speaker: Benedikt Bünz
3:10pm
Break
Session 4:   New projects

session chair: Ben Fisch

3:40pm
Urkel Trees: An optimized and cryptographically provable key-value store for decentralized naming
Boyma Fahnbulleh (Handshake)
4:10pm
New and Simple Consensus Algorithms for ThunderCore’s Main-Net
T-H. Hubert Chan (Thunder Research), Yue Guo (Thunder Research), Rafael Pass (Thunder Research, Cornell Tech), Elaine Shi (Thunder Research, Cornell Tech)
Speaker: Elaine Shi
4:40pm
SybilQuorum: Open Distributed Ledgers Through Trust Networks
George Danezis (Chainspace)
5:10pm
End of day one
5:25pm
Reception
Thursday, Jan. 31, 2019
Session 5:   Payment channels and locks

session chair: Tadge Dryja

9:00am
Privacy-preserving Multi-hop Locks for Blockchain Scalability and Interoperability
Giulio Malavolta (Friedrich-Alexander-University Erlangen-Nuernberg), Pedro Moreno-Sanchez (TU Wien), Clara Schneidewind (TU Wien), Aniket Kate (Purdue University), Matteo Maffei (TU Wien)
Speaker: Pedro Monero-Sanchez
9:30am
HTLCs Considered Harmful
Daniel Robinson (Interstellar)
10:00am
State Channels as a Scaling Solution for Cryptocurrencies
Patrick McCorry (Kings College London), Surya Bakshi (UIUC), Andrew Miller (UIUC), Sarah Meiklejohn (UCL), Iddo Bentov (Cornell), Chris Buckland (Kings College London), Karl Wust (ETH Zurich)
Speaker: Patrick McCorry
10:30am
Break
Session 6:   ASICS and Scripts

session chair: Jeremy Rubin

11:00am
ASIC design for mining
David Vorrick (Nebulous)
11:30am
Miniscripts
Pieter Wuille (Blockstream)
Session 7:   Lightening talks

session chair: TBD

12:00pm
Lightning talks

[Signup form]  

Short 2 minute talks by the participants
Speaker: Please submit short proposal. Talks will be announced before. No advertisement/job posting talks.
12:30pm
Lunch
Session 8:   Verifying smart contracts

session chair: Florian Tramer

2:00pm
Formal verification: the road to complete security of smart contracts
Martin Lundfall (MakerDao)
2:30pm
Agoric
Mark Miller (Agoric)
3:00pm
Automatic Detection of Vulnerabilities in Smart Contracts
Mooly Sagiv (Certora and Tel Aviv University)
3:30pm
Break
Session 9:   Blockchain economics

session chair: Yonatan Sompolinski

4:00pm
Monopoly without a Monopolist: An Economic Analysis of the Bitcoin Payment System
Gur Huberman (Columbia Business School), Jacob Leshno (University of Chicago Booth School of Business), Ciamac Moallemi (Columbia Business School)
Speaker: Jacob Leshno
4:30pm
Blockchain Upgrade as a Coordination Game
Cathy Barrera (Prysm Group), Stephanie Hurder (Prysm Group)
Speaker: Stephanie Hurder
5:00pm
Spork: Probabilistic Bitcoin Soft Forks
Jeremy Rubin (Independent)
5:30pm
End of day two
Friday, Feb. 1, 2019
Session 10:   Proof of stake

session chair: Ling Ren

9:00am
Proof-of-Stake Protocols for Privacy-Aware Blockchains
Chaya Ganesh (Aarhus University), Claudio Orlandi (Aarhus University), Daniel Tschudi (Aarhus University)
Speaker: Daniel Tschudi
9:30am
A Large-Scale Proof-of-Stake Blockchain in the Open Setting (or, How to Mimic Nakamoto’s Design via Proof-of-Stake)
Lei Fan (Shanghai Jiao Tong University), Jonathan Katz (University of Maryland), Hong-Sheng Zhou (Virginia Commonwealth University)
Speaker: Hong-Sheng Zhou
10:00am
Betting on Blockchain Consensus with Fantômette
Sarah Azouvi (UCL), Patrick McCorry (UCL, Kings College), Sarah Meiklejohn (UCL)
Speaker: Sarah Azouvi
10:30am
Toward More Secure Proof-of-Work Consensus Protocols
Ren Zhang (imec-COSIC, KU Leuven and Nervos), Bart Preneel (imec-COSIC and KU Leuven)
Speaker: Ren Zhang
11:00am
Break
Session 11:   New cryptographic schemes

session chair: TBD

11:30am
Zexe: Enabling Decentralized Private Computation
Sean Bowe (Zcash), Alessandro Chiesa (UC Berkeley), Matthew Green (Johns Hopkins University), Ian Miers (Cornell Tech), Pratyush Mishra (UC Berkeley), Howard Wu (UC Berkeley)
Speaker: Pratyush Mishra
12:00pm
Tight Proofs of Space and Replication
Ben Fisch (Stanford University)
12:30pm
Lunch
Session 12:   Ethereum's future

session chair: Benedikt Bünz

2:00pm
Casper the Friendly Ghost: A "Correct-by-Construction" Blockchain Consensus Protocol
Vlad Zamfir (Ethereum Foundation)
2:30pm
Ethereum 2.0 and beyond
Vitalik Buterin (Ethereum Foundation)
3:00pm
Break
Session 13:   Distributed computation

session chair: Payman Mohassel

3:30pm
Efficient Distributed Key Generation for Threshold Signatures
Jan Camenisch (Dfinity), David Derler (Dfinity), Manu Drijvers (Dfinity), Timo Hanke (Dfinity), Mahnush Movahedi (Dfinity), Gregory Neven (Dfinity)
Speaker: Mahnush Movahedi
4:00pm
Handel: Practical Multi-Signature Aggregation for Large Byzantine Committees
Nicolas Gailly (Pegasys R&D, Consensys), Nicolas Liochon (Pegasys R&D, Consensys), Olivier Bégassat (Pegasys R&D, Consensys), Blazej Kolad (Pegasys R&D, Consensys)
Speaker: Nicolas Gailly
4:30pm
Minimalistic Design for Decentralized Cryptocurrency Wallet
Omer Shlomovits (KZen)
5:00pm
Conference ends ... see you next year
 

Program Chairs: 

Dan Boneh (Stanford)

Benedikt Bünz (Stanford)

General Chairs:

Allison Berke (Stanford)

Byron Gibson (Consultant)

Program Committee: 

Shashank Agrawal (Visa)

Joseph Bonneau (NYU)

Ethan Buchman (Tendermint)

Suhabe Bugrara (Consensys)

Angelo de Caro (IBM)

Philip Daian (Cornell University)

Tadge Dryja (MIT DCI)

Ben Fisch (Stanford)

Arthur Gervais (Imperial College London)

Alex Leishman (Polychain Capital)

Jonathan Levi (Hacera)

Zaki Manian (Cosmos, Trusted-IoT)

Mahnush Movahedi (Dfinity)

Andrew Poelstra (Blockstream)

Jeremy Rubin (Interstellar)

abhi shelat (Northeastern)

Yonatan Sompolinsky (DagLabs)

Pieter Wuille (Blockstream)

Cathie Yun (Interstellar)